Младият добрички шахматист Никола Лазаров /крайния вляво/ се окичи с втори бронзов медал от държавно първенство по блиц.

Никола Лазаров достигна до бронз в държавното по шахмат

Размер на шрифта: a | a | a 14:39 11 април 2018
На брега на тихата река Марица, в зала „Москва“ на Гранд хотел „Пловдив” от 1 до 8 април, се проведоха държавните индивидуални първенства до 12, 14, 16, 18 и 20 години по трите вида шахмат - класически, ускорен и блиц. Организатори на спортната проява бяха новата федерация – БФШ-1928 и домакините от ШК „Локомотив”. В спора за разпределение на медалите в 12-те турнира се включиха около 200 участници, представители на 52 клуба. По редица обективни причини не участваха състезатели на други 26 клуба, също членове на федерацията. В зависимост от броя на участниците в групата се играеше по „швейцарска система” или по системата „всеки срещу всеки”. От ЦСО-ШК „Енергия 21” /Добрич/ в шампионата по класически шахмат в турнира за момчета до 14 г. се включиха Никола Лазаров и Емил Параскевов. В крайното класиране те заеха съответно 12-о и 14-о място сред 33 участници.
В дисциплината ускорен шахмат умения на черно-белите полета демонстрира Никола Лазаров, ученик от 7 клас на „П. Р. Славейков” в нашия град. Той е в топ десетката на страната и заслужава поздравления. В последната най-зрелищна шахматна дисциплина - блиц, Никола продължи с все повече воля да доказва по-големите си възможности. С бърза мисъл и завидна фантазия по допълнителни показатели се класира на третото място. В крайното класиране с еднакъв брой точки са още други трима много изявени и опитни състезатели по реда на класирането - Надя Тончева, Валентин Митев и Лъчезар Колев. В последният кръг няколко секунди се оказаха с решаващо значение. Ето хронологията на тази наситена с драматичните вълнения надпревара. Неочаквано за мнозина експерти, след четвъртия кръг лидера, който играеше на първа маса се оказа от Добрич, а именно Никола Лазаров. Убедително с четири последователни победи и то все над силни съперници - Димитър Дафовски от ШК „Чес Бомб” /Пловдив/, Мартин Малинов от  ШК „Пловдив”, Ефим Кан от ШК „Бургас 64” и Елиф Мехмед ШК „Ан Пасан” /София/ - държавна шампионка до 14 г. за 2018 г. В останалите три кръга  добруджанеца намали темпото. Загуби от представителката на ШК „Левски” /София/, Надя Тончева. Все пак с много концентрация той успя да се върне отново в битката за медалите с нова победа над най-силния представител на ШК ЦСКА /София/ в тази възрастова група - Енчо Стоянов. В последният кръг на финала останаха само двама състезатели с равен брой точки. Уви, шахматната богиня Каиса реши златния медал да стане притежание на Явор Николов от Бургас. Може би, беше несправедливо, като в крайна сметка Никола Лазаров спечели бронзовия медал, като по този начин дублира отличието със същия блясък в дисциплината преди четири години в КК Слънчев бряг. С изявите си талантливият състезател остави убеждението, че най-много от него зависи  да постига още по-големи успехи и да продължава с гордост да разнася името на родния Добрич у нас и в чужбина.

Двама футболисти пропускат... „Нефтохимик” стана отново... До призови места за купа... Тервел Пулев подкрепя Каварна... Общинско състезание „Млад... С два бронзови медала се... Ученици мерят сили в... Шабла събра елитни лекоатлети... Майсторите на петанк правят в... “Добруджа” се озори с “Локо”... Диян Божилов: Голямата... Хандбалистите излязоха с едни... “Несебър” пречупи балчиклии... Силни изяви на атлетите от СКЛА... Румен Николов е аут две... Хандбалистите направиха добра... Три от три за „Черноморец” /Бч/... Талевци станаха волейболни... Първенствата по класически... Станимир Андонов наказа два... Трети в Петрич остана Атанас... Злато за СК „Хищник” донесе... Добруджанци сгъстиха... Хандбалистите излизат срещу... Рекорден брой борци мериха... Четвърта на Балканиадата се... „Самураите” триумфираха в КК... Бриджорите разпределиха... Само Явор Колев е под въпрос за... Борци от Североизточна...