Момчил Петков и треньорът му Тодор Спиров са готови за поредното шахматно предизвикателство.

Момчил Петков донесе три титли за ШК „Енергия 21” от държавните по шахмат

Размер на шрифта: a | a | a 14:09 21 април 2017
Държавните индивидуални първенства за момичета и момчета, девойки и юноши по класически шахмат, ускорен шахмат и блиц се проведоха в Пловдив. Организатори бяха Българска федерация по шахмат и ШК „Локомотив“ /Пд/, а надпреварата премина с любезното съдействие на петзвездния Гранд хотел „Пловдив”. В две просторни зали - „Москва” и „Париж”, участваха 223 състезатели, разделени в 10 турнира по пол и по възраст - до 12, 14, 16, 18  и 20 години. Първенствата се играха по швейцарска система и кръгова система в 7 или 9 кръга, в зависимост от броя на състезателите в групата. Жребий и класиране се извършваше с програмата Swiss Manager. Победителите в трите дисциплини са вече известни. Новите шампиони по класически шахмат за 2017 г. са: Момчил Петков, Валентин Митев, Лъчезар Йорданов, Волен Дюлгеров, мм Мартин Петров, Надя Тончева, Нургюл Салимова, Виктория Радева, Нона Мирчева и Симонета Иванова. Всички получават виза за участие през есента на световните първенства в Бразилия и Уругвай. Уви, вицешампионите не получават квота за европейските първенства, тъй като БФШ е изключена от ЕШС. По тази причина на изявените български момчета и момичета се налага да се състезават под флага на Европейския шахматен съюз.
В най-голямата група от 71 момчета до 12 години борбата за разпределение на медалите бе най-оспорвана и продължи до завършване на последния кръг. Шампион на България отново убедително стана добричкия състезател на ЦСО-ШК „Енергия 21“ Момчил Петков,  с актив от 7,5 т. /от 9 възможни/. В резултата му влизат седем победи, една загуба и едно стратегическо реми в последния кръг. В шахматната кариера на талантливият 12-годишен шахматист това е трета шампионска титла в тази най- важна шахматна дисциплина. На половин точка след добруджанеца с по 7 точки финишира група от трима състезатели - Есат Рамаданов (ШК „Асеновец 2006“), Деян Самуил Костов (ШК „Левски“ - Сф) и Симеон Тодев (ШК „Пловдив“). И за да затвърди своето възходящо развитие, Момчил Петков спечели още две титли - шампионска в блица и вицешампионска в ускорения шахмат, където четири състезатели имат равен брой точки. При 12-годишните момчета много добре се представиха също така Преслав Петров и Емил Параскевов. С  краен резултат от 6 и 5,5 т. те заемат съответно 10-о и 15-о място в индивидуалното класиране. Двамата допуснаха само по една загуба, четири и пет равни срещи.  Резултатите им  са ясен показател, че потенциалните възможности на тези малки добрички шахматисти са големи. Свидетелство, за което е и нарастването на техния индивидуален международен рейтинг на ФИДЕ. При 12-годишните 32 момичета съвсем малко не достигна на Стефания Димитрова, за да заслужи сребърен медал, която по допълнителни показатели е на шеста позиция. С краен резултат от по 6 точки завършиха пет състезателки, които заемат от 3-о до 7-о място. Вицешампионката Патриция Найманова от гр.Червен бряг спечели с късмет в по-тежка позиция срещу добричката шахматистка. Надя Тончева от ШК „Левски“ /Сф/ постигна впечатляващ резултат - 9 точки /от 9 възможни/. В същата група полезен опит натрупаха двете 9-годишни добричлийки - Ивелина Христова и Ема Петрова.
Изказвам благодарност на всички състезатели и на техните родители за положените усилия да доставят радост, според  възможностите си, на своите деца. На тези участници, които са доволни от себе си пожелавам да продължават все така! А на тези, които не са - казвам … че неуспехът побеждава губещите, но вдъхновява победителите! От вас зависи главно да сте победители след една година!

м.с. Тодор Спиров, председател на ЦСО - ШК „Енергия 21“

Боксьорът Андон Иванов стана... Украинец спечели... Добруджанските атлети дадоха... 160 деца участват в... Балонът се спука, „Добруджа”... Призови места за юношите на... Петима добруджански атлети се... Габриела Красимирова ще... Змеево отново събира мотористи... С мисълта за „Б” група... Състезатели от 18 държави... Три медала в две категории... Три титли и сребро завоюваха... Щафетата на СКЛА „Добруджа”... Хандбалните национали удариха... “Добруджа” започва тренировки Габриела Красимирова стана... Хандбалните национали... „Динамо” /Москва/ преодоля... Борците от „Добруджански... Двама атлети от „Добруджа 99”... Хандбалистите на България се... С фолклор и балет откриват... Началото на подготовката... Избраниците на Георги Андреев... Хандбалните национали... В „Добруджа” залагат само на... Добричлия стана шампион в... Започва четвъртото издание на... Седем хвърлячи от СКЛА...